ثبت ورود

Login

نام كاربري
رمز عبور
ياداوري
بازيابي رمز عبور!
بازيابي نام كاربري!

ثبت

فيلدهاي ضروري *
نام
نام كاربري
رمز عبور
Verify password
ايميل
Verify email

بزرگترین شرکت های دارو سازی جهان

شرکت دارویی فایزر

شرکت فايزر (Pfizer) بزرگترين شرکت داروسازي جهان از لحاظ فروش است.شرکت فايزر (Pfizer) بزرگترين شرکت داروسازي جهان از لحاظ فروش است. اين شرکت که دفتر مرکزي آن در نيويورک و مرکز تحقيقات آن در کانتيکت قرار دارد، به توليد داروهايي نظير ليپيتور (براي کاهش کلسترول خون)، لايريکا (براي دردهاي عصبي) و ديفلوکان (ضدقارچ) مي‌پردازد.
در دهه 1840 يك شيميدان آلماني به نام «چارلز فايزر» و يك قناد آلماني به نام «چارلز ارتارت» در حين مهاجرت به آمريكا با يكديگر آشنا شدند و چند سال بعد يعني در سال 1849 شركت Charles pfizer & Co را براي توليد مواد شيميايي از جمله‌تركيبات يد، اسيد سيتريك و اسيد بوريك تاسيس كردند.
مطالعات و تلاش آنها موجب رشد و تعالي تكنولوژي تخمير و توليد اسيد سيتريك در مقادير زياد شد. از جمله موفقيت‌هاي اوليه فايزر و ارتارت، داروي «سانتونين» بود كه هنوز هم در درمان كرم‌هاي انگل بدن موثر مي‌باشد.
به دنبال كشف پني‌سيلين در سال 1928 توسط الكساندر فلمينگ، چگونگي آن در مقادير زياد مورد بحث قرار گرفت و چندين دانشمند از انگلستان براي تحقيق در اين زمينه به آمريكا آمدند.
فايزر در سال 1941 كليه امكانات خود از جمله مخازن بزرگ تخمير مورد استفاده براي توليد اسيد سيتريك را در اختيار پروژه توليد پني‌سيلين قرار داد. فايزر پني‌سيلين تهيه شده را براي درمان مجروحين جنگ جهاني دوم به مناطق جنگي صادر مي‌كرد.
به‌رغم محدوديت‌هاي اعمال شده توسط آمريكا در زمان جنگ جهاني دوم، فايزر بخشي از توليد پني‌سيلين خود را روانه بازار مصرف كرد تا ساير بيماران نيز از اثرات سودمند آن بهره‌مند شوند. پس از اتمام جنگ و با رفع محدوديت‌هاي قبلي، فايزر به توليد هر چه بيشتر پني‌سيلين اهتمام ورزيد و به زودي به بزرگ‌ترين توليد كننده پني‌سيلين جهان ( 50 درصد نياز بازار جهاني دارو ) تبديل شد.
با توليد پني‌سيلين توسط شركت‌هاي متعدد و رقابت قيمتي به وجود آمده فايزر كم‌كم علاقه به توليد پني‌سيلين را از دست داد و تحقيقات خود را متوجه توليد ساير آنتي‌بيوتيك‌ها و اقلام دارويي ديگر نمود.
در دهه‌هاي 1940 و 1950، فايزر آنتي‌بيوتيك‌هاي معروف ديگري از جمله تتراسايكلين و‌ترامايسين (اكسي تتراسايكلين) را توليد و عرضه كرد. تتراسايكلين اولين آنتي‌بيوتيك وسيع‌الطيف تهيه شده با روش‌هاي مصنوعي است.
فايزر براي فروش ‌ترامايسين تبليغات بسيار زيادي كرد و بر خلاف روال مرسوم به فروش مستقيم داروي خود به بيمارستان‌ها و داروخانه‌ها روي آورد كه اين امر مخالفت‌هاي زيادي را برانگيخت. اين مساله تا حدي مهم بود كه «هنري ولش» كارشناس عاليرتبه FDA كه سرپرست بخش آنتي‌بيوتيك‌ها بود، مورد اتهام واقع شد و نهايتا باعث تغييرات بنيادي در مقررات و قوانين FDA گرديد.
در اواسط قرن بيستم شركت فايزر روش‌هاي «دستکاري مولکولي» را به کار گرفت كه طي آن داروهاي پرفروش ساير شركت‌ها را مبناي مطالعات خود قرار داده و با تهيه مشتقات جديدي که موثرتر و كم‌عارضه‌تر بودند، توانست داروهاي پرفروش زيادي به بازار عرضه كند.فايزر در سال 1963 شركت داروسازي «دسيتين» را خريداري كرد كه تعدادي داروي OTC پر فروش از جمله قطره چشمي‌«وايزين»، داروهاي ضد خارش و مسكن BenGay را توليد مي‌كرد.
فايزر در سال 1981 داروي پيروكسيكام با نام تجاري «فلدين» را توليد كرد كه به اولين داروي پر فروش بالاي يك‌ميليارد دلار اين شركت تبديل شد. به دنبال آن داروهاي ديگري با فروش بالاي يك ميليارد دلار توسط فايزر توليد شدند كه از جمله مي‌توان به پروکارديا (نفيدپين) در سال 1989، «زولفت» يا سرتالين در سال 1992 اشاره كرد. «زايترک» براي درمان حساسيت و «گلوکترول» براي درمان ديابت نوع دوم از ديگر داروهاي معروف و پر فروش فايزر محسوب مي‌شدند.
شرکت فايزر آمريکا بوده که در سال 1983 ماده اوليه دفروکسامين مزيلات را به روش سنتتيک توليد و خلوصش را بيش از نوع تخميري اعلام کرد و از آن پس، آن را براي توليد فرآورده‌هاي دارويي به شرکت‌هاي دارويي مختلف مي‌فروخت. در سال 2000 با خريد شركت وارنر ـ لامبرت فايزر كاملا متحول شد و نتيجه اين خريد، فروش بسيار بالاي ليپيتور بود. اين شرکت در سال 2006 خط توليد ماده اوليه خود را به شرکت «اکسلا» واگذار کرد.
فايزر تنها شركتي است كه بيش از 5 دارو با فروش بيش از يك ميليارد دلار در بازار دارد، با داشتن بيش از 116 هزار کارمند در سراسر جهان، در سال گذشته ميلادي درآمدي بالغ بر 50 ميليارد دلار داشته است.

 
 
شرکت جانسون اند جانسون
 
 
شرکت «جانسون اند جانسون» (Johnson & Johnson) يک توليدکننده بين‌المللي تجهيزات پزشکي و مواد دارويي آمريكايي است که شهرت آن به دليل قرار داشتن مداوم در بالاترين رتبه شرکت اعتبارسنجي سلامت ملي هريس مي‌باشد.شرکت «جانسون اند جانسون» (Johnson & Johnson) يک توليدکننده بين‌المللي تجهيزات پزشکي و مواد دارويي آمريكايي است که شهرت آن به دليل قرار داشتن مداوم در بالاترين رتبه شرکت اعتبارسنجي سلامت ملي هريس مي‌باشد.
اين شرکت به عنوان محترم‌ترين شرکت جهان از نظر مجله بارونز شناخته شده و اولين شرکتي است که جايزه سياست‌گذاري عمومي‌«بنجامين فرانکلين» را از دپارتمان ايالتي آمريكا به خاطر سرمايه گذاري در برنامه‌هاي آموزشي بين‌المللي دريافت کرده است.
ژوزف جانسون در سال 1886 با همكاري دو برادر خود جيمز و ادوارد، شركتي با نام «جانسون اند جانسون» يا J&J تاسيس کرد كه هدف اصلي آن توليد دارو براي عصر جديد پس از كشف ميكروب‌ها بود. اين شرکت از همان ابتدا که لوازم آماده پانسمان پزشکي ارائه مي‌کرد، اولين توليدکننده در نوع خود بود و با طراحي وسايلي مانند پنبه‌هاي جاذب نرم و گازهاي پانسمان ضدعفوني شده، به جنگ «قاتل نامرئي» جراحي آن زمان، يعني ميکروب‌هاي موجود در هواي اتاق عمل رفت.
اين پديده که کمک بسيار زيادي به علم پزشکي کرده بود به قدري تاثيرگذار بود که تا پايان قرن نوزدهم، نام اين شركت مترادف با وسايل استريل و ضدعفوني كننده مورد استفاده در بيمارستان‌ها بود.
در سال 1910 جيمز به جاي برادرش رابرت به رياست شركت رسيد. او به سرعت بازارهاي خارجي را هدف قرار داده و در مدت کوتاهي جانسون اند جانسون را به يك شركت بين‌المللي تبديل كرد. به‌ اين منظور كارخانه‌هاي جديد توليدي جانسون اند جانسون در كانادا و انگلستان راه‌اندازي شدند.
در همين زمان شركت سه محصول پر فروش چسب زخم، كرم و شامپو بچه جانسون را به بازار فرستاد. اين محصولات كه براي اولين بار در سال 1921 توليد شده بود، به سرعت به پرفروش‌ترين توليدات جانسون اند جانسون تبديل گشت.
در سال 1932 فرزند رابرت جانسون كه هم نام پدر بوده و داراي درجه ژنرالي در ارتش امريكا بود به رياست شركت رسيد و از همان زمان خط‌مشي خاصي را براي فعاليت‌هاي شركت برگزيد. طبق اين خط‌مشي شركت در وهله اول به مشتريان، سپس به كارمندان، در مرحله سوم به جامعه، پس از آن به حفظ محيط زيست و نهايتا به سهامداران خود متعهد بود و اولويت فعاليت‌هاي خود را با اين‌ترتيب رده‌بندي مي‌کرد.
ويژگي مهم ديگر ژنرال جانسون اعتقاد شديد وي به عدم تمركزگرايي بود كه نهايتا منجر به خارج شدن فعاليت‌هاي شركت جانسون از حالت متمركز و تقسيم آنها در شركت‌هاي متعدد وابسته شد. اين رويه تا امروز نيز ادامه داشته و اين شرکت را به يکي از بزرگ‌ترين مجموعه‌هاي پزشکي با بيش از 250 زيرمجموعه تبديل کرده است.
شركت جانسون اند جانسون در سال 1982 با يك بحران بسيار جدي روبه‌رو شد. در اين سال هفت نفر از ساكنان كلان‌شهر شيكاگو در اثر مصرف قرص بسيار پر فروش «تايلينول» ساخت اين شركت به علت مسموميت با سيانور كشته شدند. حادثه‌اي كه به زودي مشخص شد توطئه‌اي بر عليه شركت جانسون اند جانسون بوده است و به صورت يك كابوس براي اين شركت در آمد. جانسون اند جانسون مجبور شد به سرعت سي و يك ميليون بسته پخش شده اين دارو را به ارزش يكصد ميليون دلار از بازار جمع‌آوري كرده و در مورد عدم مصرف اين قرص تا مشخص شدن علت بروز حادثه به مردم هشدار داد.
برخورد سريع جانسون اند جانسون در قبول مسووليت اين اتفاق اثر مثبتي در ميان مردم بر جاي گذاشت، به طوري كه با تغيير بسته‌بندي قرص تايلينول و عرضه نوع جديدي از بسته‌بندي كه امكان باز كردن و دوباره بسته‌بندي كردن آن وجود نداشت، دوباره اعتماد مردم به اين دارو جلب و اين دارو مجددا به پرفروش‌ترين قرص مسكن حاوي استامينوفن در سطح جهان تبديل شد.
اين شرکت از آن زمان زيرمجموعه‌هاي بسياري را خريداري کرده که از جمله آنها مي‌توان به آزمايشگاه‌هاي مک نيل، سيلاگ و داروسازي يانسن در اواخر قرن گذشته و شرکت معروف فايزر در سال‌هاي اخير اشاره کرد. انتقال فايزر به جانسون ان جانسون در دسامبر سال 2006 انجام شد.
امروزه جانسون اند جانسون داراي بيش از 118 هزار كارمند و زيرمجموعه‌هايي در 175 كشور جهان است. اين شرکت بزرگ‌ترين توليد كننده وسايل تشخيص پزشكي، داروهاي OTC، داروهاي ژنريك، فرآورده‌هاي بهداشتي و فرآورده‌هاي بيمارستاني در سطح دنيا بوده و در سال گذشته ميلادي با داشتن درآمد 61 ميليارد دلاري، سود خالصي بالغ بر 12 ميليارد دلار را از آن خود کرده است.

فونیکس فارما هندل

این شرکت آلمانی از بزرگترین شرکت های دارویی در آلمان است که از پردرآمدترین شرکتهای اروپایی نیز میباشد و از بزرگترین تولید کنندگان و عرضه کنندگان دارویی اروپا و جهان به شمار میرود.

لینک مرتبط:

دستکش لاتکس

شما اینجا هستید: Home رابطه شکم بزرگ و اضافه نرخ در بیمه عمر